{"product_id":"antigripal-forte-lamie-pulb-sol-orala","title":"Antigripal Forte Lamie pulb.\/sol.orala","description":"\u003cp style=\"text-align: justify;\"\u003e1. DENUMIREA COMERCIALĂ A MEDICAMENTULUI\u003cbr\u003eAntigripal FORTE Cu gust de lamiae pulbere pentru soluție orală\u003cbr\u003eAntigripal FORTE Cu gust de portocale pulbere pentru soluție orală\u003cbr\u003e2. COMPOZIŢIA CALITATIVĂ ŞI CANTITATIVĂ\u003cbr\u003e1 plic conţine:\u003cbr\u003eParacetamol.................750 mg\u003cbr\u003eAcid ascorbic …………………200 mg\u003cbr\u003eCofeină anhidră.............30 mg\u003cbr\u003eClorhidrat de fenilefrină.....10 mg\u003cbr\u003eMaleat de feniramină..........20 mg\u003cbr\u003eExcipienţi cu efect cunoscut: conţine zahăr.\u003cbr\u003ePentru lista tuturor excipienţilor, vezi pct. 6.1.\u003cbr\u003e3. FORMA FARMACEUTICĂ\u003cbr\u003ePulbere pentru soluție orală\u003cbr\u003ePulbere de culoare albă sau aproape albă cu gust de lămâie (sau potocale). În pulbere se admite mici conglomerate.\u003cbr\u003e4. DATE CLINICE\u003cbr\u003e4.1. Indicaţii terapeutice\u003cbr\u003eTratamentul simptomatic al infecţiilor respiratorii acute şi gripei:\u003cbr\u003e- febrei;\u003cbr\u003e- cefaleei;\u003cbr\u003e- congestiei nazale;\u003cbr\u003e- rinitei;\u003cbr\u003e- durerilor musculare.\u003cbr\u003e4.2. Doze şi mod de administrare\u003cbr\u003eÎnainte de administrare pulberea trebuie dizolvată în apă.\u003cbr\u003eConţinutul unui plic se va turna într-un pahar, care se va umple apoi până la jumătate cu apă fierbinte. Se amestecă bine. La nevoie, se va adăuga apă rece.\u003cbr\u003eAdulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta ≥ 15 ani\u003cbr\u003eSe administrează un plic cu pulbere pentru soluție orală la fiecare 4-6 ore, în funcţie de necesitate; nu trebuie depaşită doza de 4 plicuri în 24 ore.\u003cbr\u003eCopii cu vârsta \u0026lt; 15 ani\u003cbr\u003eNu este recomandat copiilor cu vârsta sub 15 ani.\u003cbr\u003eNu trebuie utilizat mai mult de 5 zile fără recomandarea medicului.\u003cbr\u003e4.3. Contraindicaţii\u003cbr\u003e- Hipersensibilitate la paracetamol sau oricare dintre componentele medicamentului;\u003cbr\u003e- ateroscleroză coronariană pronunţată;\u003cbr\u003e- hipertensiune portală;\u003cbr\u003e- hipertensiune arterială;\u003cbr\u003e- diabet zaharat;\u003cbr\u003e- administrarea concomitentă a altor medicamente care conţin substanţe active similare componentelor Antigripal FORTE;\u003cbr\u003e- administrarea concomitentă a antidepresivelor triciclice, inhibitorilor monoaminooxidazei\u003cbr\u003e- (MAO), beta-adrenoblocantelor, inclusiv timp de 2 săptămâni de la finisarea tratamentului cu inhibitorii MAO;\u003cbr\u003e- sarcină, perioada de alăptare;\u003cbr\u003e- vârsta sub 15 ani;\u003cbr\u003e- alcoolism.\u003cbr\u003e4.4. Atenţionări şi precauţii speciale pentru utilizare\u003cbr\u003eMedicamentul se administrează cu precauţie în caz de hipertireoză, feocromocitom, astm bronşic, boala pulmonară obstructivă cronică, emfizem, bronşită cronică, deficit de glucozo-6- fosfatdehidrogenază, afecţiuni sanguine, hiperbilirubinemii congenitale (sindromul Gilbert, DubinJohnson şi Rotor), insuficienţă hepatică şi\/sau renală, glaucom cu unghi închis, hiperplazie de prostată.\u003cbr\u003ePe durata tratamentului se va evita consumul băuturilor alcoolice, a remediilor hipnotice şi anxiolitice (tranchilizante). Nu se va administra concomitent cu alte medicamente, care conţin paracetamol.\u003cbr\u003ePacienții cu patologie cardiacă și afecțiuni ale glandei tiroide nu trebuie să administreze medicamentul fără consultația medicului.\u003cbr\u003eMedicamentul poate provoca somnolenţă.\u003cbr\u003eAntigripal FORTE plicuri conţin zahăr Conţine 3,13 g zahǎr\/doză. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat.\u003cbr\u003e4.5. Interacţiuni cu alte medicamente şi alte forme de interacţiune\u003cbr\u003eMedicamentul potenţează efectele inhibitorilor monoaminoxidazei (MAO), remediilor sedative, etanolului.\u003cbr\u003eLa administrarea concomitentă cu digoxina sau alte glicozide cardiace poate creşte riscul dezvoltării aritmiilor şi a infarctului miocardic.\u003cbr\u003eRemediile antidepresive, antiparkinsoniene, antipsihotice, derivaţii de fenotiazină sporesc riscul dezvoltării retenţiei urinare, xerostomiei, constipaţiilor. Glucocorticoizii cresc riscul apariţiei glaucomului.\u003cbr\u003eInhibitorii oxidării microzomale (cimetidina) scade riscul acţiunii hepatotoxice.\u003cbr\u003eMetoclopramida şi domperidonul intensifică, iar colestiramina reduce viteza absorbţiei paracetamolului.\u003cbr\u003eParacetamolul scade eficacitatea remediilor uricozurice.\u003cbr\u003eLa administrarea concomitentă cu barbituricele, fenitoina, carbamazepina, rifampicina şi alţi inductori ai enzimelor microzomale hepatice creşte riscul hepatotoxic al paracetamolului.\u003cbr\u003eLa majoritatea pacienţilor, care administrează timp îndelungat warfarină, utilizarea rară a paracetamolului, de obicei, puţin sau practic nu nfluenţează indicele INR. Însă la utilizarea prelungită sistematică paracetamolul intensifică efectul anticoagulantelor indirecte (warfarinei şi altor derivaţi cumarinici), ceea ce creşte risul hemoragiilor.\u003cbr\u003eAdministrarea unică a unei doze mari de cafeină contribuie la creşterea excreţiei renale a litiului.\u003cbr\u003eÎntreruperea bruscă a administrării cafeinei poate duce la creşterea concentraţiei litiului în serul sanguin.\u003cbr\u003eClorfenamina concomitant cu inhibitorii MAO, furazolidonul poate provoca criză hipertensivă, excitabilitate, hiperpirexie.\u003cbr\u003eFenilefrina la administrarea concomitentă cu inhibitorii MAO poate duce la creşterea tensiunii arteriale. Fenilefrina reduce eficacitatea acţiunii beta-blocantelor şi a remediilor antihipertensive.\u003cbr\u003eAntidepresivele triciclice intensifică acţiunea adrenomimetică a fenilefrinei, utilizarea concomitentă a halotanului creşte riscul dezvoltării aritmiei ventriculare. Scade acţiunea hipotensivă a guanetidinei care, la rândul său, potenţează acţiunea alfa-adrenomimetică a fenilefrinei.\u003cbr\u003e4.6. Fertilitatea, sarcina şi alăptarea\u003cbr\u003eDeoarece lipsesc datele clinice, siguranţa utilizării medicamentului în timpul sarcinii şi perioadei de alăptare nu este determinată, astfel este contraindicată administrarea medicamentului la această categorie de pacienţi.\u003cbr\u003e4.7. Efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje\u003cbr\u003eMedicamentul poate prova somnolenţă.\u003cbr\u003ePe durata tratamentului se recomandă de evitat conducerea autovehiculelor şi efectuarea altor activităţi potenţial periculoase, care necesită concentrare sporită a atenţiei şi reacţii psihomotorii rapide.\u003cbr\u003e4.8. Reacţii adverse\u003cbr\u003eReacţiile adverse sunt clasificate conform următoarei convenţii: foarte frecvente (≥1\/10), frecvente\u003cbr\u003e(≥1\/100 şi \u0026lt;1\/10), mai puţin frecvente (≥1\/1000 şi \u0026lt;1\/100), rare (≥1\/10000 şi \u0026lt;1\/1000), foarte rare\u003cbr\u003e(\u0026lt;1\/10000) sau cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile).\u003cbr\u003eTulburări hematologice şi limfatice\u003cbr\u003eFoarte rare: anemie, trombocitopenie, agranulocitoză, anemie hemolitică, anemie aplastică, methemoglobinemie, pancitopenie, leucopenie.\u003cbr\u003eTulburări ale sistemului imunitar\u003cbr\u003eFoarte rare: reacții anafilactice, hipersensibilitate.\u003cbr\u003eTulburări ale sistemului nervos\u003cbr\u003eRare: cefalee, ameţeli.\u003cbr\u003eFoarte rare: somnolență, tulburări de adormire, hiperexcitabilitate, insomnie, anxietate.\u003cbr\u003eTulburări oculare\u003cbr\u003eFoarte rare: midriază, pareza acomodaţiei, creşterea tensiunii intraoculare.\u003cbr\u003eTulburări cardiace\u003cbr\u003eFoarte rare: tahicardie, palpitații.\u003cbr\u003eTulburări vasculare\u003cbr\u003eFoarte rare: hipertensiune arterială.\u003cbr\u003eTulburări respiratorii, toracice şi mediastinale\u003cbr\u003eRare: bronhospasm.\u003cbr\u003eTulburări gastrointestinale\u003cbr\u003eRare: greaţă, vomă, epigastralgii, diaree, dispepsie, uscăciunea mucoasei cavității bucale și nazale,faringită.\u003cbr\u003eTulburări hepatobiliare\u003cbr\u003eRare: acţiune hepatotoxică.\u003cbr\u003eAfecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat\u003cbr\u003eRare: erupţii cutanate, prurit, urticarie, edem angioneurotic.\u003cbr\u003eFoarte rare: pustuloză exantematoasă acută generalizată, sindromul Stevens-Johnson (eritem exsudativ multiform), necroliză epidermică toxică (sindromul Lyell).\u003cbr\u003eTulburări renale şi ale căilor urinare\u003cbr\u003eFoarte rare: retenţie de urină, nefrotoxicitate (colică renală, glucozurie, nefrită interstiţială, necroză papilară).\u003cbr\u003eRaportarea reacțiilor adverse suspectate\u003cbr\u003eRaportarea reacțiilor adverse suspectate după autorizarea medicamentului este importantă. Aceasta permite monitorizarea în continuare a raportului beneficiu\/risc al medicamentului. Profesioniștii din domeniul sănătății sunt rugați să raporteze orice reacții adverse suspectate, prin intermediul sistemului național de raportare disponibil pe site-ul oficial al Agenției Medicamentului și\u003cbr\u003eDispozitivelor Medicale la următoarea adresă web: www.amed.md sau email:farmacovigilenta@amed.md.\u003c\/p\u003e","brand":"Balkan Pharmaceuticals SRL","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":61798679314572,"sku":"82512","price":78.42,"currency_code":"MDL","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0377\/7092\/0076\/files\/82512.jpg?v=1790748328","url":"https:\/\/ff.md\/products\/antigripal-forte-lamie-pulb-sol-orala","provider":"Farmacia Familiei","version":"1.0","type":"link"}